Wróć do kategorii ()

Pokonujesz długą trasę? Pamiętaj o przerwach!
Dnia 02.05.16 przez bankkierowcy.pl w
Nadmierna prędkość, a także wymuszanie pierwszeństwa są przyczyną dużej ilości wypadków w Polsce. Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy, że za powstanie takich sytuacji często odpowiada jeden ważny czynnik: zmęczenie.
 
Choć o zmęczeniu za kierownicą jako o przyczynie wypadków na drodze mówi się i pisze dużo, wciąż wielu kierowców przerwę w podróży uważa za stratę czasu. To bardzo duży błąd. Z raportów policyjnych wynika, że zaśnięcie za kierownicą to przyczyna około 3 proc. zdarzeń drogowych. Co więcej, 3 razy częściej kończą się one poważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią.
 
Długi czas spędzony za kierownicą, stres, pora dnia – na zmęczenie kierowcy „pracuje” wiele elementów. Największe prawdopodobieństwo zaśnięcia występuje między północą a 6 rano, a największy spadek koncentracji nadchodzi około godziny 4. W okresie letnim sprawność kierowców spada też między godzinami 13 a 16 i ma to związek z wysokimi temperaturami.
 
Sztywniejący kark, opadające powieki, ziewanie, nasilająca się irytacja to sygnały naszego organizmu, których nie wolno lekceważyć. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Przeprowadzone w USA badania pokazały, że kierowca prowadzący samochód po 32 bezsennych godzinach zapadł w mikrosen ponad 20 razy. Co to oznacza w praktyce? Przy prędkości 110 km/h utrata świadomości na zaledwie 3 sekundy powoduje, że przejedziemy w tym czasie około 100 metrów.
 
Niezwykle istotne jest, by robić sobie przerwy w podróży i wykorzystywać je na spacer lub krótką drzemkę. Inną metodą pobudzenia organizmu są kawa oraz napoje energetyczne. Po 20-30 minutach od ich spożycia kofeina we krwi osiąga maksymalne stężenie, w mózgu blokują się receptory przekazujące informacje o potrzebie snu – znika zmęczenie, zwiększa się natomiast poziom serotoniny i adrenaliny. Wpływ kofeiny na organizm ludzki utrzymuje się w organizmie przez 3-5 godzin, zależnie od indywidualnych predyspozycji.
 
Co ważne, nie da się oszukać organizmu na dłuższą metę. Dotlenienie, pobudzenie kofeiną, rozprostowanie kości – to wszystko działa. Ale z badań wynika, że po 9 godzinach jazdy lekiem na zmęczenie może być już tylko sen.
 
Źródło: BP; bankkierowcy.pl, oprac. (jab)
Fot.: Skoda

Oferta dla Ciebie

Instalacje LPG
 

Instalacje LPG, zbiorniki i wielozawory, lubryfikacja, ogrzewanie postojowe DEFA – sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl w zakresie usług instalacyjnych Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz
OFF-ROAD
 

Zawieszenie, wyciągarki, snorkele i wiele wiele więcej dla Twojego terenowca. Sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl i korzystaj ze specjalnych cen.     Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się atrakcyjną ceną!   ...

Zamów teraz
Akcesoria do auta
 

Szeroki wybór akcesoriów motoryzacyjnych sprawdzonych producentów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie motointegrator.pl Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz