Wróć do kategorii (Auto serwis)

Auto serwis

Zabezpiecz samochód przed nieuczciwym serwisem
Dnia 16.07.15 przez bankkierowcy.pl w Auto serwis

Intelektualna blokada antykradzieżowa działa niezawodnie

Z pewnością słyszałeś/-aś opowieści o wymienianiu przez serwisy samochodowe części podczas napraw i przeglądów. Podmienia się np. prawie nowe podzespoły na bardziej zużyte – hamulce, elementy zawieszenia itp. – albo zastępuje oryginały zamiennikami. W przypadku niektórych układów wydechowych czy układu wtrysku paliwa oznacza to kradzież części o wartości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Skalę zjawiska trudno ocenić, ale bezsprzecznym dowodem na jej istnienie jest proponowanie przez mechaników prawie nowych części innym klientom. Jak się przed tym zabezpieczyć?

W uproszczeniu można przyjąć, że istnieją 3 metody zabezpieczenia: samodzielne serwisowanie, kontrola wszystkiego na miejscu i znakowanie części DNA Program.

Samodzielne serwisowanie

Proste czynności serwisowe można wykonywać samemu. Wystarczy kupować gotowe zestawy naprawcze w ASO, mieć dostęp do zestawu niezbędnych kluczy, podnośnika albo kanału itd. Niestety, w najnowszych samochodach bez komputera diagnostycznego zdziałać można coraz mniej. Konieczny jest zarówno specjalistyczny sprzęt, jak i oprogramowanie z aktualnymi danymi. Na jego zakup, z nierzadko wymuszonym abonamentem, pozwolić może sobie tylko serwis, który ma wielu klientów.

Kontrola na miejscu

Dobrą metodą jest obecność na miejscu w czasie naprawy. Oczywiście, często nie wolno przebywać obok naprawiającego auto mechanika ze względów BHP, ale wiele serwisów przygotowało dla klientów miejsca oczekiwania z widokiem na stanowiska serwisowe. Niektóre placówki mają telewizory i kamery. Jak wykazały badania tajemniczy klient, w których brałem udział w kraju, zdarzało się, że placówka wyświetlała tę samą sekwencję wideo w pętli. 3-krotne dolewanie płynu do spryskiwacza, do zbiornika, który był prawie pełny wprawiło mnie w osłupienie. Co w tym czasie działo się z autem? Weszliśmy i sprawdziliśmy – stało z boku i nikt przy nim pracował. Być może serwis chciał pokazać, że więcej robi niż robi, a może auto (młody rocznik) czekało na „przeszczep”, jako dawca części. Być może dyrektor tej placówki rzeczywiście nie wiedział o pomysłowości pracowników. Zlikwidował zapętlanie obrazu wideo, o którym miał nie wiedzieć.

Metoda kontroli na miejscu wymaga wiele czasu, na co wiele osób nie może sobie pozwolić. Ponadto nie ma gwarancji, że coś nie umknie uwadze obserwującego. Nieuczciwym mechanikom łatwiej podmienić jednak części w aucie, które zostawiono w serwisie na dłużej. Poza tym wcale nie muszą to być ci serwisanci, którzy naprawiają auto.

Znakowanie DNA

W Niemczech znane są przypadki, kiedy producent samochodu w teście długodystansowym podmieniał części na nowe, w celu uzyskania lepszej oceny. Pokazano mi, że najlepszym zabezpieczeniem przed takimi praktykami, podobnie jak przed złodziejstwem w serwisie, jest znakowanie DNA. Wprawdzie nie zabezpiecza ono przed ukradzeniem podzespołu, ale pozwala jednoznacznie stwierdzić, że kradzież części miała miejsce. Do prostej kontroli wystarczy spojrzenie gołym okiem – czy są kropki –, a do dokładnej wystarczy lampa ultrafioletowa i lupa – aby odczytać zapisany w kropce numer nadwozia.

Mechanicy wiedzą, że ukradzione części z DNA są jednoznacznym dowodem dla policji i sądu. Dlatego pojazdów oznakowanych DNA Program nie ruszają. Wprawdzie istnieje możliwość usunięcia kropek DNA Program z danej części samochodu, ale wiąże się to mechanicznym usunięciem fragmentu danego podzespołu, którego efekty są widoczne i wskazujące, że chodzi o trefną część. Paserzy, nie chcąc dać się złapać policji, nie handlują takim towarem. Wolą części nieoznakowane, ponieważ te zwykle nie są jednoznacznym dowodem w sądzie.

Im model auta jest bardziej nietypowy, a w zasadzie im droższe i trudniej dostępne są jego podzespoły, tym większe ryzyko kradzieży przez podmianę części. Co więcej, wstawione nieoryginalne części mogą nie spełniać wymogów jakościowych producenta pojazdu i zawieść, doprowadzając do wypadku albo awarii na drodze. Tym bardziej warto zadbać o integralność pojazdu.

Gwarancja

Oznakowanie pojazdu DNA Program jest gwarantem  integralności i oryginalnego stanu pojazdu, a dokładniej możliwości jasnego dowiedzenia jej naruszenia. To w praktyce jedyna możliwość, w dodatku na którą chętnie powołuje się policja w Polsce i w innych krajach.

Będąc świadomym skuteczności zabezpieczenia DNA Program, polski przedstawiciel oferuje Gwarancję DNA. Podobnej nie mają w ofercie ani oferenci blokad skrzyni biegów, alarmów czy systemów śledzenia GPS.

Promocja dla Klientów Getin Bankkierowcy.pl

Dla pierwszego tysiąca Klientów Getin Bankkierowcy.pl przygotowaliśmy specjalną ofertę – oznakowanie pojazdu za 50% normlanej ceny, czyli za 770 zł brutto.

 

Zobacz także:
Zabezpiecz samochód na wakacje

 

Oferta dla Ciebie

Terminale płatnicze First Data Polcard - oferta specjalna z nagrodą!
 

3 kroki dzielą Cię od odebrania nagrody. * Sprawdź ofertę i wyślij formularz kontaktowy (wybierając temat wiadomości „Oferta dla mnie”) * Skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić ofertę na terminal płatniczy za 1 zł miesięcznie * Mailem otrzymasz kod na 3-miesięczny bezpłatny abonament ...

Sprawdź ofertę
Karta Routex BP PLUS
Poleca Bank Kierowcy

Skorzystaj z bardzo atrakcyjnej oferty na kartę paliwową wraz z leasingiem, która znacznie ułatwi rozliczanie i kontrolowanie wydatków na paliwo. Korzyści z używania kart BP PLUS: 1. Dostęp do ponad 500 nowoczesnych stacji w bardzo dogodnych lokalizacjach w całej Polsce 2. Gwarancja tankowani...

Zamów teraz
Instalacje LPG
 

Instalacje LPG, zbiorniki i wielozawory, lubryfikacja, ogrzewanie postojowe DEFA – sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl w zakresie usług instalacyjnych Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz