Wróć do kategorii (Testy)

Testy

Test 23 fotelików samochodowych 2015
Dnia 10.06.15 przez bankkierowcy.pl w Testy

Ceny nie są wyznacznikiem poziomu ochrony

W przeprowadzonym na wiosnę 2015 roku teście fundacji Warentest i automobilklubu ADAC (niem. czytaj: A, D, A, C) poddano próbie 23 samochodowe foteliki dziecięce przeznaczone dla najmłodszych z wszystkich kategorii wagowych. Oceniano przede wszystkim poziom ochrony (bezpieczeństwo), obsługę, ergonomię i zawartość szkodliwych substancji – fotelik powinien być wykonany z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Ponadto uaktualniono procedury i platformę testową.

Test 23 fotelików samochodowych 2015

Zmiany w procedurze testowej

Eksperci ADAC zmodyfikowali sposób przeprowadzania testów oraz sposób oceniania produktów, aby dopasować się do aktualnego stanu techniki. Najważniejsze nowości dotyczą: zderzenia czołowego, zderzenia bocznego oraz modeli samochodów używanych w teście ekonomii.

W teście zderzenia czołowego zastosowano nową platformę (Volkswagen Golf VII), a nowością były także „10-letni” manekin Q10 oraz czujnik obciążenia w obszarze brzucha „3-letniego” manekina. Z kolei test zderzania bocznego dopracowano zgodnie z normą ECE-R 129 (i-Size), a próby użytkowania i ergonomii zostały przeprowadzone w aktualnych modelach samochodów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że test fotelików ADAC stawia znacznie wyższe wymagania produktom niż przepisowe minimum. Dlatego czołowe odbywa się z prędkością 64 km/h, czyli większą niż w teście homologacyjnym, a zderzenie boczne 50 km/h. Tymczasem zaliczenie tego ostatniego nie jest w ogóle wymagane formalnymi przepisami aby fotelik został dopuszczony do sprzedaży. Kupienie takiego fotelika zabezpiecza przed karą w razie policyjnej kontroli i podnosi poziom bezpieczeństwa, ale jedne robią to dobrze, inne dostatecznie, ale są także i mniej udane egzemplarze. Dlatego warto zapoznać się z wynikami testów ADAC, tym bardziej że to ich wyniki, a nie różnice w cenie odzwierciedlają poziom ochrony przewożonego dziecka.

Dobre produkty w każdym przedziale wagowym

18 z 23 produktów wyraźnie przewyższało minimalne wymogi przepisowe – 14 wyrobów oceniono na dobry, a kolejne 4 otrzymało notę końcową dostateczny. Niestety, 4 produkty oblały test, a 1 zaliczył go z wynikiem mierny. Po raz kolejny okazało się, że wyższa cena nie jest gwarantem wyższego poziomu bezpieczeństwa ani wykonania urządzenia z bezpiecznych materiałów.

W zderzeniu czołowym zawiódł Hauck Varioguard (do 18 kg, 0+/I), co spowodowało obniżenie oceny końcowej na niedostateczny. W czasie próby z manekinem skorupa fotelika oderwała się od konstrukcji bazowej, przymocowanej 3-punktowym pasem, w wyniku czego fotelik „złożył się” do przodu. Dziecko uderzyłoby w przedni fotel, a to oznacza duże ryzyko obrażeń. 3 kolejne foteliki w klasie do 13 kg – Casualplay Sono Fix, Simple Paranting Doona i Simple Parenting Doona & Isofix Bas – oblały test zawartości szkodliwych substancji. Testujący musieli w tym przypadku dać ocenę niedostateczny.

W każdej klasie wagowej znalazły się produkty, które otrzymały notę dobry i można znaleźć dobry fotelik dla dziecka niezależnie ile waży. W klasie do 13 kg (0+, inaczej do ok. 1,5 roku) ocenę dobry przyznano następującym modelom: Cybex Cloud Q i Cybex Cloud Q & Base Q-fix. W kategorii i-Size (wiek od ok. 6 miesięcy do ok. 4 lat) notę dobry otrzymały: Maxi Cosi Axissfix i Maxi Cosi 2way Pearl. W klasie 9-18 kg (I, czyli ok. 1 do 4 lat) na dobry oceniono foteliki: Ingelsina Amerigo I-FIX i Britax Römer King II ATS, a w kategorii 9 do 36 kg (I/II/III, czyli ok. 1 do 12 lat) modele: Cybex Pallas M-fix, Caualplay Multiprotector Fix II i Cybex Pallas M. Z kolei w klasie wagowej 15-36 kg notę dobry przyznano wszystkim 5 przetestowanym produktom: Britax Römer Kidfix SL SICT, Cybex Solution M, Cybex Solution M-fix, Joie Trillo LX i Heyner Maxi Protect Aero.

Rozsądny zakup

Opiekunowie dzieci powinni zainteresować się ofertą samochodowych fotelików dziecięcych zanim podejmą decyzję o wyborze konkretnego produktu. Zaleca się zabranie dziecka do sklepu, aby mogło wypróbować dostępne modele. To ono będzie jeździć w foteliki i warto aby dobrze się w nim czuło oraz uczestniczyło w decyzji wyboru – który z modeli na wybranym poziomie bezpieczeństwa. Poza tym bardzo ważne aby fotelik pasował do danego modelu samochodu – najlepiej wypróbować to na miejscu, razem z dzieckiem.

Po zakupie należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Podstawą skutecznej ochrony w razie wypadku jest właściwy montaż. Fotelik musi być stabilny, a pasy mają przebiegać możliwie prosto i być napięte, aby urządzenie mogło właściwie spełnić swoją rolę i chronić dziecko przed obrażeniami w razie ewentualnego zdarzenia drogowego.

Zobacz inne artykuły na ten temat:

Auta przyjazne dzieciom wg ADAC

Nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach

Samochodowe foteliki dziecięce

Test samochodowych fotelików dziecięcych ADAC 2014

Test samochodowych fotelików dziecięcych w cenie do ok. 300 zł


Fot. ADAC
 

Oferta dla Ciebie

Instalacje LPG
 

Instalacje LPG, zbiorniki i wielozawory, lubryfikacja, ogrzewanie postojowe DEFA – sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl w zakresie usług instalacyjnych Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz
OFF-ROAD
 

Zawieszenie, wyciągarki, snorkele i wiele wiele więcej dla Twojego terenowca. Sprawdź ofertę sklepu motointegrator.pl i korzystaj ze specjalnych cen.     Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się atrakcyjną ceną!   ...

Zamów teraz
Akcesoria do auta
 

Szeroki wybór akcesoriów motoryzacyjnych sprawdzonych producentów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie motointegrator.pl Nie zwlekaj. Zrób zakupy i ciesz się dobrą ceną!   ...

Zamów teraz